Київщина: храми та садиби на північному сході області

 


Маршрут: Нові Петрівці - Козаровичі - Димер - Любимівка - Литвинівка -  Луб'янка - Бабинці - Шибене - Феневичі - Коленці - Жерева - Станішівка - Мусійки - Вовчків - Сидоровичі - Старі Вороб'ї (Житомирська область)


В останню неділю літа звершила невелику, але досить насичену  мандрівку на північний схід Київської області. Для киян мандрувати Київщиною досить зручно: дорогі хороші, можна мандрувати декілька днів, а можна роздробити на  одноденні поїздки. Так в мене й склалося цього літа. Для тих, хто пізно встає, навіть виїзди о 11 чи пізніше все одно  мають багато цікавинок в подорожах. Навіть для грибників, а цим славиться район Димеру, можна деякі точки взяти на озброєння урізноманітити тихе полювання.

Першим пунктом став музей  у Нових Петрівцях, де поряд з військовою технікою ХХ ст. стоять експонати, які ще недавно брали участь у російсько-українській війні. Також в Нових Петрівцях відвідала великий мурований храм, початку ХХ ст.

У Козаровичах збереглися старі силосні вежі

Димер здивував камерною затишною будівлею бібліотеки

Гріх було не відвідати задимерську Любимівку. Тут гарна цегляна церква, а за нею розташована  могила відомого українського краєзнавця Лаврентія Похилевича, автора  «Сказаній о населенныхъ мѣстностях Кіевской губерніи»

Далі шлях набув трохи зігзагу - наступні пункти Литвинівка, де розташований  садибний будинок Синельникових, перебуває у незадовільному стані та дерев'яна церква у Луб'янці.

У Бабинцях маєток пана Запольського став житловим будинком та має трохи жалюгідний вид, Поруч стоять корпуси від автівок. Увагу привернув дачний будинок в центрі села. Також в селі збереглися старі будівлі заводу. В Шибене церква вже багато років виконує роль чи музичної школи чи клубу. Її я пам'ятала з дитинства. Проїзжали це село часто. А от у Феневичах церква у досить задовільному стані - дерев'яна памятка району. Теж дерев'яна  церква Косьми та Даміяна знаходиться в Коленцях. Вона була зведена 1874 року. Величезна. Дуже вразила мене. Сподобалася. У селі Жерева в садиба Браницьких розміщено тепер Лісництво. А в Розважеві огляд вихопив стару будівлю аптеки. 

Станішівка порадувала дверима земської школи. На жаль, будівля покинута, і дуже шкода що її чекає участь більшості закинутих старовинних будівель - поступова руйнація

У Мусійках теж гарна церква, видно що було проведено не так давно ремонт. Й хоча церква відноситься до так званого єпархіального стилю, вона справляє приємне враження, особливо вишуканим ґанком. 

Найбільш віддаленою точкою моєї подорожі було село Вовчків. Церква теж постраждала в результаті боротьби з релігією. Було зруйновано дзвіницю. Тепер храм має "шапочку".

У Сидоровичах церква теж не зберегла свій первісний вигляд. Але вона не має достойного купола. Маленька проросійська цибулина виглядає непривабливо і чужеродно.

Вже темніло, й останньою точкою маршруту стала церква у Старих Вороб'ях Житомирської області.

На жаль, пізній виїзд та вже короткий світловий день викреслив з маршруту ще з 5 запланованих об'єктів. 

Коментарі